Hiszpan Luis Fernandez Teijeiro najlepszym piłkarzem Małopolski, Tomasz Tułacz najlepszym trenerem, a Michał Rakoczy najlepszym młodzieżowcem w 2022 roku. Laureatem nagrody Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, JASNA STRONA FUTBOLU, został Kazimierz Kmiecik.
Rozstrzygnięcia XXVIII Plebiscytu na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski ‘2022 ogłoszono we wtorkowy wieczór, 7 lutego, podczas uroczystej Gali Piłkarskiej zorganizowanej w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w Krakowie. Organizatorem futbolowego eventu był Małopolski Związek Piłki Nożnej, przy wsparciu finansowym Urzędu Miasta Krakowa i współpracy z “Gazetą Wyborczą – Kraków”. To głosami małopolskich kibiców i czytelników GW wybrana została dziesiątka najlepszych piłkarzy, piątka trenerów i trzech najlepszych młodzieżowców. W pozostałych kategoriach: najlepsza piłkarka, talent wśród piłkarek, najlepszy trener zespołu kobiecego, trener wychowawca młodzieży oraz najlepszy piłkarz lig regionalnych zwycięzców wybrała kapituła złożona z członków Zarządu MZPN, Rady Trenerów i Wydziału Szkolenia MZPN oraz przedstawicieli mediów.
Galeria 1 (Odznaczenie Prezydenta Krakowa, JASNA STRONA FUTBOLU, Wyróżnienia Kapituły)
Galeria 2 (Najlepsi Młodzieżowcy)
Galeria 5 (Rozmowy o małopolskiej piłce…)
Doroczne spotkanie środowiska futbolowego zgromadziło w Pałacu Krzysztofory wiele znaczących postaci krakowskiej i polskiej piłki nożnej, reprezentantów kraju, medalistów olimpijskich i MŚ. Oprócz Kazimierza Kmiecika obecni byli m.in. Stefan Majewski, Piotr Skrobowski, Marek Motyka. Z zaproszenia skorzystali także senator Jerzy Fedorowicz, wojewoda małopolski Łukasz Kmita czy Janusz Kozioł – wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023, ale także koordynator starań Krakowa o ME w piłce nożnej kobiet w 2025 roku.
Przybyłych witał prezes MZPN Ryszard Kołtun. Podkreślał znaczenie plebiscytowej zabawy oraz wagę uroczystego spotkania dla środowiska. Przypomniał rolę małopolskiej piłki nożnej w Polsce, regionu z największą ilością klubów, zawodników i klas rozgrywkowych. Województwo ze stolicą w Krakowie to także region, gdzie praca z młodzieżą wre, a futbolowy narybek poznaje piłkarskie tajniki w certyfikowanych szkółkach.
Drugi z mówców, Michał Olszewski – naczelny krakowskiego oddziału „Gazety Wyborczej”, podsumował piłkarski rok 2022 jako czas trudny, naznaczony wojną w sąsiedniej Ukrainie, okres wyciszenia kibicowskich nastrojów, temperowania temperamentów. 2022 rok przejdzie do annałów jako słodko-gorzki, degradacji Wisły i Bruk-Betu Termaliki z jednej strony oraz umacniania pozycji Puszczy Niepołomice i nowej siły – Wieczystej.
Gościem Gali był także Łukasz Kmita. Wojewoda Małopolski dziękował wojewódzkiej federacji piłkarskiej integracji środowiska wokół Plebiscytu, podkreślał rolę integracji środowiska, życzył klubom regionu powodzenia w roku 2023 oraz oczekiwanych awansów. Pogratulował laureatom sukcesów, życzył pomyślności w nowym sezonie oraz wręczył laureatom stosowne dyplomy.
Tegoroczna Piłkarska Gala okazała się szczególnie treściwa. W pierwszej części honorowano profesora Jacka Majchrowskiego za 20 lat samorządowej posługi na funkcji Prezydenta Krakowa. Złotą odznakę Polskiego Związku Piłki Nożnej wręczył mu wiceprezes futbolowej centrali Henryk Kula z podziękowaniami za dotychczasowe wspieranie piłki kopanej i życzeniami dalszej pomocnej opieki nad krakowskim futbolem. Do gratulacji dołączył się Małopolski Związek Piłki Nożnej. Prezes Ryszard Kołtun przekazał prof. Majchrowskiemu List Gratulacyjny, w którym czytamy m.in.: „Dwudziestolecie prezydentury Pana Profesora to czas wielce korzystny dla sportu Naszego Miasta, niespotykany wcześniej okres rozwoju sportowej bazy: budowa wielkich stadionów, imponujących hal sportowych oraz licznych obiektów infrastruktury przyjaznej dla szeroko pojętej kultury fizycznej. Równocześnie nie sposób pominąć efektywnej opieki nad licznymi organizacjami sportowymi i dziesiątkami krakowskich klubów o historii sięgającej nierzadko stulecie z okładem. Ze swej strony Małopolski Związek Piłki Nożnej dziękuje za wiele dowodów przyjaznej współpracy z Urzędem Miasta, i jego Prezydentem, za wychodzenie naprzeciw licznym inicjatywom Związku, za pomoc w organizacji futbolowych wydarzeń adresowanych do mieszkańców stolicy Małopolski.”
Następnie nadszedł czas na wręczenie dorocznej nagrody – JASNA STRONA FUTBOLU. Jej fundatorem jest Prezydent Miasta Krakowa. Za rok 2022 prof. Jacek Majchrowski postanowił uhonorować Kazimierza Kmiecika przypominając jednocześnie, że „to nagroda za działalność na rzecz rozwoju piłki nożnej wykraczającą daleko poza boiskowe ramy, honorująca prawdziwie szlachetne wzorce i postawy, to nagroda dla tych, którzy udowadniają, że można być dobrym w sporcie i poza nim.”
- Jasna Strona Futbolu pokazuje ludzi, którzy byli i są na sztandarach naszego piłkarstwa, ale potem, po zakończeniu kariery, także uczą i wychowują młodzież, nie mogąc się z futbolem rozstać – powiedział prof. Jacek Majchrowski.
- Kazimierz Kmiecik na zawsze pozostał sobą. Cichy, skromny, autentyczny, ujmujący sposobem zachowania dalekim od gwiazdorskiego. Wyróżnia go bezwarunkowa wierność klubowym barwom, jako członek sztabu szkoleniowego Białej Gwiazdy służy jej pomocą, radą, doświadczeniem. Skromnie też za nagrodę podziękował, życząc trenerom i zawodnikom sukcesów. – I żeby Kraków zawsze był na pierwszym miejscu w sporcie – skwitował.
Przytaczamy fragmenty laudacji wygłoszonej przez wiceprezesa MZPN Jerzego Nagawieckiego:
„Dzisiejszy laureat wpisuje się w pryncypia nagrody Prezydenta Miasta Krakowa w sposób niemal idealny. I nie dlatego – choć także – że był piłkarzem wybitnym, snajperem wyborowym, czterokrotnym królem strzelców ekstraklasy, najskuteczniejszym Wiślakiem w historii klubu. Nie dlatego też – choć także – że 34 razy reprezentował polski futbol na międzynarodowej arenie, zdobywał medale olimpijskie i mistrzostw świata. Nasz laureat był gwiazdą boisk, ale był też znaczącą postacią futbolowej rodziny, z dokonań której możemy czerpać wiele. Po pierwsze Kaziu Kmiecik, piłkarz absolutnie doskonały, na zawsze pozostał sobą. Cichy, skromny, autentyczny. Ujmuje sposobem zachowania dalekim od gwiazdorskiego. Jest przykładem zintegrowania człowieka z futbolem, symbiozy niemal doskonałej.
Po drugie bezwarunkowa wierność klubowym barwom – to także wyróżnia Pana Kazimierza. Jest człowiekiem uczuciowym, zakochanym w Wiśle na zabój. Żyje problemami klubu i zawsze stawia się na zawołanie Białej Gwiazdy. Od kilkudziesięciu lat – jako trener z licencją UEFA Pro i członek sztabu szkoleniowego Wisły, służy pomocą, radą, doświadczeniem. Jest tam, gdzie go potrzebują, równocześnie nie podejmuje wyzwań powyżej własnych kompetencji.
Po trzecie – łzy! W niedzielę, 15 maja 2022 roku, Wisła doznała porażki 2-4 w meczu z Radomiakiem i po 26 latach nieprzerwanej gry w ekstraklasie spadła do I ligi. Degradacja mocno dotknęła Kazimierza Kmiecika. Na twarzy legendy Białej Gwiazdy pojawiły się łzy. Jego smutne oblicze wyrażało ból przegranej szansy, niemożność pogodzenia się z zaistniałą sytuacją. Równocześnie łzy na policzkach Kazia zostały odczytane jako nakaz walki o lepsze jutro, o szybki powrót w szeregi elity, tam gdzie naturalne miejsce krakowskiej Wisły. Kazimierzowi Kmiecikowi – piłkarzowi i trenerowi pozostającemu zawsze po jasnej stronie futbolu, wszyscy jesteśmy zobowiązani wyrazić wdzięczność za przykładny żywot członka futbolowej familii, lekcję pracowitości, odwagi i odpowiedzialności oraz skromności cechującej prawdziwego mistrza.”
Następnie przystąpiono do honorowania laureatów. Nagrody wręczali: Ewa Gajewska, Magdalena Gorzelany-Dziadkowiec, Katarzyna Woyda, Krzysztof Szopa, Kazimierz Śliwiński, Michał Królikowski, ks. Łukasz Nizio, Marek Motyka, Jerzy Nagawiecki, Piotr Zawodny, Robert Kasperczyk, Janusz Kozioł, Roman Ptak, Michał Olszewski, Jan Kowalczyk, Artur Główczyk, Paweł Cieślicki, Andrzej Szmyt, Władysław Łach, Dariusz Wójtowicz, Bartosz Ryt, Stefan Majewski oraz Ryszard Kołtun i Henryk Kula.
Galę podsumował prezes MZPN Ryszard Kołtun: – Futbol w Krakowie ma już, licząc narodziny Cracovii i Wisły, prawie 117 lat. Dzięki tym dwóm klubom, a także dzięki Garbarni to do naszego miasta należy prymat pod względem ilości tytułów mistrza Polski. Mamy tych tytułów 19, ale ostatni został zdobyty 12 lat temu. Nadal mamy się czym szczycić, bo 11 małopolskich drużyn gra w ligach centralnych mężczyzn i 11 w ligach kobiet. Mamy najwięcej lig seniorskich w Polsce – około 50, najwięcej drużyn w tych ligach – ponad 700, najwięcej piłkarzy, najwięcej złotych certyfikatów PZPN dla szkółek piłkarskich. To nas cieszy, ale nie zadowala, bo zawsze mamy ten punkt odniesienia do wielkich sukcesów w historii. Chcemy zawsze do tej historii nawiązywać, a ponieważ dzisiejsza gala jest podsumowaniem minionego roku, toteż mam nadzieję, że wywoła w nas refleksję na temat stanu naszej małopolskiej piłki.
Wyniki XXVIII Plebiscytu na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski 2022
(głosowanie w portalu „GW”)
PIŁKARZ ROKU 2022
1. Luis Fernandez (Wisła Kraków)
Hiszpański napastnik (ur. w 1993 r.) z dorobkiem 10 goli jest najskuteczniejszym strzelcem Wisły, plasuje się w czołówce snajperów I ligi. Z jego nieprzeciętnymi umiejętnościami, pewnością przy rzutach karnych i temperamentem lidera kibice “Białej Gwiazdy” wiążą nadzieję na powrót klubu do ekstraklasy. Mówi o sobie, że lubi być przy piłce, szukać sobie miejsca i dobrej pozycji do oddania strzału i z prawej, i z lewej nogi. Jako mały chłopiec był bardzo dobrze zapowiadającym się tenisistą. Postawił na piłkę, ale Rafael Nadal to obok Brazylijczyka Ronaldo wciąż sportowy idol, którego podziwia.
- To moja pierwsza taka nagroda w karierze, szczerze mówiąc nie spodziewałem się jej, bo w ostatnim sezonie miałem przecież różne trudne sytuacje na boisku. Pracuję jednak nad sobą codziennie, by być lepszym piłkarzem, ta nagroda dodaje mi sił, by czynić dalszy postęp. Jaki jest najlepszy sposób, by wrócić do ekstraklasy? Ciężko trenować, wierzyć w siebie, a przede wszystkim zdobywać trzy punkty w każdy weekend. Jak to zrobimy, to będziemy w miejscu, na które zasługujemy – powiedział Luis Fernandez.
- Statuetkę laureatowi wręczyli wiceprezes PZPN Henryk Kula i prezes MZPN Ryszard Kołtun.
- Fernandez jest trzecim obcokrajowcem, który wygrał małopolski plebiscyt. W 2017 roku zwyciężył jego rodak Carlos Lopez (Wisła), a przed rokiem Holender Pelle van Amersfoort (Cracovia).
2. Karol Niemczycki (Cracovia)
Bramkarz, ur. w 1999 r. Pod koniec poprzedniego sezonu stracił na chwilę miejsce między słupkami, ale szybko je odzyskał. Jesienią zagrał we wszystkich meczach od 1. do 90. minuty i nie zawodził. Aż osiem razy zakończył spotkanie z tzw. czystym kontem. Jest wychowankiem Garbarni, występował też w AP Profi, NAC Breda i Puszczy. Ma za sobą występy w reprezentacji kraju U-20 i U-21.
Rodowity krakowianin Karol Niemczycki ma sobą występy w reprezentacji kraju U-20 i U-21, ale marzy o powołaniu do tej najważniejszej. – Chciałbym podziękować całemu zespołowi, bez którego to moje wyróżnienie indywidualne nie byłoby możliwe. Mam nadzieję, że ta runda będzie dla Cracovii lepsza niż jesienna, postaram się zrobić wszystko, by tak się stało.
3. Wiktor Biedrzycki (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)
Obrońca, ur. w 1997 r. Pochodzący z Olsztyna stoper dobrze odnalazł się w zespole z Niecieczy. Trudno sobie wyobrazić drużynę trenera Radoslava Latala bez tego zawodnika, który nie tylko jest pewny w ofensywie, ale też skuteczny. W ubiegłym roku zagrał 28 razy i strzelił 4 gole. W swojej karierze występował m.in. w Górniku Zabrze, Wigrach Suwałki i Stomilu Olsztyn.
4. Mateusz Kardas (Garbarnia Kraków)
Obrońca, ur. w 2001 r. Krakowianin gry w piłkę uczył się w Bronowiance, Jadwidze i AP 21, aż w końcu pięć lat temu trafił do Garbarni. W sezonach 21/22 i 22/23 wystąpił w 30 drugoligowych spotkaniach. Niedawno podpisał kontrakt z Brązowymi ważny do połowy 2025 roku.
5. Kamil Pestka (Cracovia)
Obrońca, ur. w 1998 r. Wiosną był na fali, jego dobre występy zaowocowały powołaniem do reprezentacji Polski. Wychowanek Prokocimia Kraków, zanim trafił do Cracovii występował w Hutniku i Progresie. Razem z Pasami zdobył w 2020 r. Puchar Polski, a na początku obecnego sezonu został kapitanem drużyny. Niestety, przez całą niemal jesień leczył kontuzję, w efekcie być może ominął go Mundial.
6. Krzysztof Świątek (Hutnik Kraków)
Pomocnik, ur. w 1987 r. Wychowanek, ikona i kapitan zespołu z Nowej Huty. W 2022 r. zagrał we wszystkich możliwych meczach – zdobył 15 bramek, w tym 11 jesienią. Prawie całą karierę spędził w Hutniku, przed kilkunastu laty krótko grał tylko w Przeboju Wolbrom, Podbeskidziu Bielsko-Białą, Puszczy Niepołomice i Szreniawie Nowy Wiśnicz. W Hutniku jest także trenerem drużyny CLJ U-15.
7. Jakub Myszor (Cracovia)
Pomocnik, ur. w 2002 r. Zaczynał w GTS Bojszowy i MOSM Tychy, później występował w Stadionie Śląskim Chorzów, a od 2019 r. w Cracovii. W Ekstraklasie gra już trzeci sezon, ma na koncie 41 meczów i 5 goli. Reprezentant Polski U-21. W poprzedniej edycji plebiscytu zdobył nagrodę dla najlepszego młodzieżowca 2021 roku.
8. Tomasz Palonek (Unia Tarnów)
Napastnik, ur. w 2000 r. Wychowanek Gdovii, następnie grał w klubach z Bochni (MOSiR i BKS), Podhalu Nowy Targ i Wisłoce Dębica. Unia to kolejny przystanek w jego karierze – jesienią zdobył sześć bramek w III lidze. Brązowy medalista ME w futsalu U-19 w 2019 r.
9. Piotr Mroziński (Puszcza Niepołomice)
Pomocnik, ur. w 1992 r. Podstawowy piłkarz zespołu trenera Tomasza Tułacza. W roku 2022 zagrał w 30 meczach i strzelił 10 goli. Zaczynał w Granicy Stubno i Czuwaju Przemyśl. Później reprezentował m.in. Stal Mielec, Widzew i Sandecję. 16 razy wystąpił w reprezentacjach Polski U-19 i U-20.
10. Igor Łasicki (Wisła Kraków)
Obrońca, ur. w 1995 r. Pochodzi z Wałbrzycha, przez kilka lat grał we Włoszech, m.in. w Napoli. W Polsce występował w Wiśle Płock i Pogoni Szczecin, skąd przeniósł się do Krakowa, by wrócić do regularnej gry. W Wiśle dostał opaskę kapitana i zadanie dyrygowania obroną. Brązowy medalista ME U-17 w 2012 r., reprezentant Polski w drużynach od U-16 do U-21.
TRENER ROKU 2022
1. Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice)
Prowadzi zespół “Żubrów” od 13 sierpnia 2015, co samo w sobie wystawia mu świetną rekomendację. Po świetnej rundzie jesiennej obecnego sezonu drużyna jest wiceliderem I ligi i liczy się w walce o awans do krajowej elity! Dzięki niemu zespół wierzy w siebie do ostatnich sekund, co udowodnił kapitalnym finiszem w meczu z Górnikiem Łęczna. Zanim trafił do Puszczy był piłkarzem i trenerem klubów Podkarpacia, w pierwszym rzędzie Stali Mielec.
Siedem lat w jednym klubie to rzecz bez precedensu w polskim futbolu. Jak to w ogóle możliwe?
Mówi Tomasz Tułacz: – Udaje się to dzięki dobrej współpracy z osobami zarządzającymi klubem i miastem. Przeżyliśmy wiele fajnych chwili, zawsze mogłem na nich liczyć, zawsze wspierali mnie i zespół. Myślę tu o prezesach Pieprzycy, Bartoszku i Karasińskim, a także o burmistrzu Ptaku. Dziękuję moim piłkarzom, to dzięki ich pracy i wysiłkowi stworzył się kolektyw. Dziękuję swojemu sztabowi – Kubie Kuli, Bartkowi Dydo i Mariuszowi Łucowi. Nie jest łatwo w tym naszym fachu trenerskim wytrzymać ze sobą siedem lat spierając się o różne merytoryczne sprawy. Mamy wspólną radość z pracy, to dla nas wszystkich pasja, ale musimy też zachować normalność, szacunek do siebie. Jeśli chodzi o ten sezon, to nikt na nas nie stawiał, ale my robimy swoje i zrobimy wszystko, by te nasze marzenia zrealizować. I tak jak do tej pory, będziemy się starać wygrać każdy mecz. Bardzo sobie życzymy awansu, zawodnicy są bardzo zmotywowani, choć zdajemy sobie sprawę z tego, że o te trzy miejsca rywalizują bardzo mocne zespoły. Chciałbym życzyć, nie tylko sobie, aby w 2023 roku była w ekstraklasie więcej niż jedna drużyna z Małopolski.
- Chcemy spełniać marzenia, mamy nadzieję, że ten rok będzie wyjątkowy dla naszego klubu, zwłaszcza że obchodzimy akurat stulecie – uzupełnił wypowiedź trenera burmistrz Niepołomic Roman Ptak.
2. Radosław Sobolewski (Wisła Kraków)
3. Jacek Zieliński (Cracovia)
4. Klaudiusz Hirsch (BSF ABJ Bochnia)
5. Maciej Musiał (Garbarnia Kraków)
MŁODZIEŻOWIEC ROKU 2022
1. Michał Rakoczy (Cracovia)
Pomocnik (rocznik 2002). Reprezentant Polski U-21, a wcześniej U-16, U-17, U-19 i U-20. Podstawowy młodzieżowiec w drużynie Cracovii w ekstraklasie. W zespole Pasów jest od siedmiu lat (z przerwą na wypożyczenie do Puszczy) i z obiecującego juniora stał się podstawowym zawodnikiem. Wychowanek UKS 6 Jasło.
- Chcielibyśmy awansować z reprezentacją na mistrzostwa, bo wiemy jaki mamy potencjał w drużynie. Jeśli chodzi o ligę, to miałem kiedyś marzenie, by strzelić gola Legii i to już mi się udało. W najbliższy weekend chciałbym je jeszcze raz spełnić i zdobyć bramkę, tym razem na Łazienkowskiej – mówi Michał Rakoczy.
2. Kacper Duda (Wisła Kraków)
Pomocnik (rocznik 2004). Pochodzi z Lędzin, jest wychowankiem Gola Bieruń. W 2014 r. był najlepszym graczem Pucharu Tymbarku i szybko z GKS-u Tychy pozyskała go Wisła. Wyróżniał się w juniorach, ale był zbyt młody na grę w ekstraklasie, więc został wypożyczony do drugoligowej Garbarni. Tam błyszczał, a po spadku Wisły do pierwszej ligi wrócił na Reymonta. Jesienią zagrał w 13 spotkaniach na zapleczu ekstraklasy.
3. Kacper Szewczyk (Hutnik Kraków)
Bramkarz (rocznik 2003), ma już bogate CV. Zaczynał w Góralach Nowy Targ, skąd trafił do AS Progres, a później do Hutnika i Wisły, w której był podstawowym bramkarzem w juniorach. Jesienią wrócił do Hutnika i stał się podstawowym graczem II-ligowca.
Decyzje Kapituły Plebiscytu:
TALENT WŚRÓD PIŁKAREK: Paulina GUZIK (AZS UJ Kraków)
Reprezentantka Polski U-17, brała udział w kwalifikacjach do ME. Mimo młodego wieku ma za sobą półtora roku gry w Futsal Ekstralidze oraz pół roku występów w piłkarskiej Ekstraklasie. Rozpoczynała w Narożu Juszczyn, później występowała
w Wiśle Brzeźnica, Bronowiance Kraków, a w futsalu także w Wierzbowiance Wierzbno.
NAJLEPSZA PIŁKARKA ‘2022: Anna ZAPAŁA (AZS UJ Kraków)
Liderka drużyny “Jagiellonek”, zawodniczka o najlepszych statystykach w 5. zespole ekstraligi. Po 6 latach wróciła na stałe do reprezentacji Polski i jest jej ważnym ogniwem, w ub. roku wystąpiła w 7 meczach biało-czerwonych. Mistrzyni Europy do lat 17 z 2013 roku. Wcześniejsze kluby: Topór Aleksandrowice, Kmita Zabierzów, Victoria Gaj.
- Bardzo cieszy mnie fakt, że kobieca piłka pojawia się na tego typu wydarzeniach i przy tej okazji chciałabym podziękować tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że jestem taką zawodniczką jaką jestem – powiedziała Anna Zapała.
TRENER ZESPOŁU KOBIECEGO: Mateusz SROKA (Football Success Academy Kraków)
Mimo młodego wieku (27 lat) ma na koncie znaczące osiągnięcia w młodzieżowej piłce: z Football Success Academy uzyskał awans do Centralnej Ligi Juniorek U-15, w której zajął trzecie miejsce w grupie, a z drużyną młodziczek wywalczył we Włocławku tytuł mistrza Polski. Jest także trenerem bramkarzy w AP Hutnik Kraków.
NAJLEPSZY PIŁKARZ LIG REGIONALNYCH ‘2022: Jakub SEWERYN (Wiślanie Jaśkowice)
Ważna postać reprezentacji MZPN w UEFA Regions’ Cup. Najlepszy strzelec zespołu lidera 4 ligi po rundzie jesiennej, lider klasyfikacji strzelców (13 goli). Jest jeszcze młodzieżowcem (rocznik 2003). Wychowanek Szkółki Piłkarskiej Borek Kraków.
TRENER WYCHOWAWCA MŁODZIEŻY: Wojciech ANKOWSKI (Cracovia)
Wiosną 2022 r. jego podopieczni zajęli 5. miejsce w Centralnej Lidze Juniorów. Jesienią objął opiekę nad rezerwą Cracovii, w której występowała głównie młodzież; drużyna zameldowała się w czołówce III ligi. W tym roku powraca do pracy z zespołem Pasów w CLJ.
***
Spotkanie futbolowej rodziny ubarwił Franciszek Makuch, król krakowskiej opery, operetki i oczywiście lokali – związany z Operą Krakowską od 1968 roku. W swoim dorobku artystycznym ma ponad 40 ról. Występował m.in. na scenach teatrów Szwajcarii, Francji, Włoch, Holandii, Niemiec, Izraela i USA.
Pan Franciszek to także znany “król życia”, miłośnik bankietów i zabaw oraz kibic piłki nożnej zaprzyjaźniony z licznymi krakowskimi futbolistami. Przed laty śpiewał na ich weselach, teraz coraz częściej towarzyszy im w ostatniej drodze…
Piłkarską Galę prowadził Filip Surma, dziennikarz i reporter telewizyjny od wielu lat związany z telewizją Canal + Sport, ale także związany z Krakowem i tutejszym futbolem. Pochodzi ze znanej piłkarskiej rodziny. Ojciec Fryderyk grał w Wawelu Kraków i Cracovii, wujek Henryk pełnił funkcję kapelana Cracovii, a brat Łukasz, były piłkarz czołowych klubów ekstraklasy, dzierży nadal rekord pod względem liczby ligowych występów. Filip Surma wiele lat trenował w Wiśle Kraków. Jest posiadaczem licencji trenerskiej UEFA A Elite Youth i przez kilka lat współpracował jako trener analityk w klubach Ekstraklasy. (n, st, MZPN)
Na zdjęciu górnym: Kazimierz Kmiecik odbiera od Prezydenta Miasta Krakowa, prof. Jacka Majchrowskiego, nagrodę JASNA STRONA FUTBOLU. Fot. GRZEGORZ WAJDA
Wkrótce więcej informacji, wywiady
Zdjęcia w galerii: GRZEGORZ WAJDA
Hits: 34