Hiszpan Angel Rodado piłkarzem roku 2023 w Małopolsce. Fot. Grzegorz Wajda
XXIX Plebiscyt na Najlepszego Piłkarza i Trenera Małopolski w 2023 roku rozstrzygnięty. Główne trofea podczas Gali Piłkarskiej Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w krakowskim Pałacu Krzysztofory otrzymali: Angel Rodado (Wisła Kraków) i Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice).
WYNIKI PLEBISCYTU
Piłkarz roku 2023
- Ángel Rodado (Wisła Kraków)
- Artur Crăciun (Puszcza Niepołomice)
- Michał Rakoczy (Cracovia)
- Dawid Dynarek (Wiślanie Jaśkowice)
- Piotr Łazarz (Unia Tarnów)
- Wiktor Biedrzycki (Bruk-Bet Termalica Nieciecza)
- Patryk Kieliś (Hutnik Kraków)
- Artur Siemaszko (Puszcza Niepołomice)
- Benjamin Källman (Cracovia)
- Krzysztof Świątek (Hutnik Kraków)
Trener roku 2023
- Tomasz Tułacz (Puszcza Niepołomice)
- Jacek Zieliński (Cracovia)
- Radosław Sobolewski (Wisła Kraków)
- Łukasz Skrzyński (Wiślanie Jaśkowice)
- Radosław Jacek (Unia Tarnów)
Młodzieżowiec roku 2023
- Oliwier Zych (Puszcza Niepołomice)
- Kacper Duda (Wisła Kraków)
- Jakub Krzyżanowski (Wisła Kraków)
Talent wśród piłkarek – Julia OSTROWSKA
Najlepsza piłkarka Małopolski – Anna ZAPAŁA
Najlepszy trener zespołu kobiecego – Urszula SADURSKA i Dawid HEJMEJ
Najlepszy piłkarz lig regionalnych – Karol STANEK
Trener wychowawca młodzieży – Jacek ĆWIK
Nagrodą Prezydenta Miasta Krakowa JASNA STRONA FUTBOLU został wyróżniony Marian Cygan, legendarny trener młodzieży. Trofeum wręczył Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, który z rąk prezesa MZPN Ryszarda Kołtuna i wiceprezesa MZPN Jerzego Nagawieckiego otrzymał Medal 110-lecia MZPN.
Podsumowanie 2023 roku w małopolskim futbolu z niezwykłym wyróżnieniem
Pałac „Pod Krzysztofory” na Rynku Głównym w Krakowie był tradycyjnie miejscem podsumowania piłkarskiego roku w Małopolskim Związku Piłki Nożnej. Tym razem na XXIX już gali, okraszonej popisami skrzypaczki Agnieszki Matusik i wokalistki Weroniki Nagawieckiej, poznaliśmy najlepszych zdaniem kibiców: piłkarza, trenera i młodzieżowca 2023 roku oraz wybranych przez Kapitułę Plebiscytu zwycięzców kategorii: największy talent wśród piłkarek, najlepsza piłkarka, najlepszy trener zespołu kobiecego, najlepszy piłkarz lig regionalnych i najlepszy trener wychowawca młodzieży minionego roku. Galę prowadziła Anna Kozińska.
Wszystko zaczęło się jednak od wystąpienia prezesa MZPN-u Ryszarda Kołtuna, który przywitał gości na czele z władzami samorządowymi – prezydentem Krakowa profesorem Jackiem Majchrowskim i wojewodą małopolskim Krzysztofem Klęczarem oraz doradcą prezydenta miasta Krakowa do spraw rozwoju kultury fizycznej Januszem Koziołem. Nie zabrakło też serdecznych słów pod adresem zebranych na Sali Miedzianej wybitnych piłkarzy i trenerów z medalistami mistrzostwa świata oraz reprezentantami kraju, a także laureatów pierwszej i oczywiście aktualnej edycji szacownego i szanowanego plebiscytu. Jednocześnie sternik małopolskiego futbolu nie zapomniał o tych wszystkich, którzy w minionym roku przeszli na „niebiańskie boiska i trybuny”. Wymieniając dwie wybitne postaci małopolskiego futbolu, czyli zmarłych w minionych 12 miesiącach redaktora i prezesa przez prawie trzy dekady Ryszarda Niemca oraz profesora Janusza Filipiaka, prezesa Cracovii, Ryszard Kołtun poprosił zebranych o uczczenie ich symboliczną minutą ciszy.
— Małopolski futbol to 800 klubów, 11 zespołów w ligach centralnych, kilkadziesiąt tysięcy piłkarzy, 4 tysiące trenerów, 800 sędziów i 1000 meczów rozgrywanych co weekend wiosną i jesienią w całym województwie – powiedział Ryszard Kołtun. – Sam Kraków jest kolebką piłki, bo już w 1886 roku, a ten fakt jest mało wspominany, doktor Henryk Jordan przywiózł tu z Niemiec pierwszą piłkę. Kraków jest aktualnie jedynym miastem w Polsce, który ma drużyny we wszystkich ligach, czyli na każdym poziomie rozgrywkowym od ekstraklasy do klasy B. To jest ewenement i możemy się tym chwalić i chlubić. Następnie Ryszard Kołtun przypomniał statystyki dotyczące plebiscytu, podsumowując jego poprzednich 28 edycji następującymi faktami: pierwszymi laureatami byli obecni na sali Krzysztof Bukalski wtedy grający w Hutniku Kraków i Ireneusz Adamus ówczesny trener Cracovii; jedynym zawodnikiem, który trzy razy wygrał plebiscyt był Maciej Żurawski z Wisły; „Biała Gwiazda” zdominowała plebiscyt, bo jej zawodnicy wygrywali aż 22 razy, z Cracovii 5 razy i raz z Hutnika; w gronie zwycięzców-zawodników było wcześniej trzech obcokrajowców: Carlos Lopez znany jako Carlitos, Luis Fernandez i Pelle van Amersfoort; wśród trenerów laureatów byli mający za sobą, albo przed sobą pracę w roli selekcjonera: Henryk Apostel, Wojciech Łazarek, Franciszek Smuda, Adam Nawałka i Michał Probierz oraz wybitni polscy szkoleniowcy Henryk Kasperczak, Orest Lenczyk i Maciej Skorża; najwięcej razy tytuł trenera roku Małopolski zdobył Franciszek Smuda, który 4-krotnie sięgał po to trofeum, które 15 razy zdobywali trenerzy Wisły, 8 razy Cracovii, 2 razy Bruk-Betu i po razie Kmity Zabierzów, Sandecji i Puszczy Niepołomice.
Po tych statystykach przyszła kolej na wyróżnienie człowieka-legendy w krakowskiej piłce nożnej. Tym razem nagroda „Jasna strona Futbolu”, wręczana od 2008 roku przez prezydenta Krakowa profesora Jacka Majchrowskiego trafiła do rąk Mariana Cygana.
— Trener z zasadami i pokaźnym doświadczeniem, znany z umiejętności pracy z młodzieżą – przedstawił laureata wiceprezes MZPN Jerzy Nagawiecki. – Człowiek o specyficznym humorze, rozpoznawalnej krakowskiej mowie. Ongiś znakomicie zapowiadający się bramkarz, reprezentant Polski juniorów, później, po kontuzji, która przerwała piłkarską karierę, przez dziesięciolecia szkoleniowiec związany z klubem na Suchych Stawach a następnie Krakowskim i Małopolskim Związkiem Piłki Nożnej. Bodaj ostatni z grona kultowym szkoleniowców Krakowa obdarzonych darem wyszukiwania, rozpoznawania i kształtowania piłkarskich talentów. Mimo niemal 84 lat, nadal tryska energią. Futbol dodaje mu sił witalnych. Piłce oddał swoje życie, z futbolem związał swój los, na dobre i na złe…
Nic więc dziwnego, że przy owacyjnych brawach Marian Cygan odebrał z rąk profesora Jacka Majchrowskiego symboliczny laur i zasłużone gratulacje.
Chwilę później Ryszard Kołtun uhonorował prezydenta Krakowa medalem 110-lecia Powstania Struktur Małopolskiej Piłki Nożnej za zasługi dla rozwoju futbolu krakowskiego, wieloletnią sympatię dla sportu i rozbudowę infrastruktury, czyli wybudowanie w ciągu ponad 20 lat prezydentury 250 boisk, kilku stadionów i hal treningowych.
Następnie głos zabrał wojewoda małopolski Krzysztof Klęczar, który mówiąc o swojej piłkarskiej przeszłości oraz pasji do futbolu w imieniu swoim własnym oraz urzędu, którym kieruje z całego serca podziękował wszystkim, którzy działają na rzecz rozwoju piłki nożnej w województwie małopolskim. Dodał także, że działacze piłkarscy w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim mają nie tylko sojusznika, ale i przyjaciela.
Przyszedł czas na najważniejsze fakty, czyli prezentacje aktualnych nominowanych. Jako pierwsze na scenie pojawiły się panie. Miano największego talentu 2023 roku wśród piłkarek przyznano złotej medalistce OOM i reprezentantce Polski juniorek Julii Ostrowskiej, najlepszą piłkarką Małopolski wybrano reprezentantkę Polski Annę Zapałę, najlepszym trenerem zespołu kobiecego okazał się duet, który doprowadził reprezentację MZPN-u do mistrzostwa Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży: Urszula Sadurska i Dawid Hejmej. W męskiej części tej wyliczanki zostali uhonorowani: snajper IV-ligowej Kalwarianki Kalwaria Zebrzydowska Karol Stanek jako najlepszy piłkarz lig regionalnych oraz trener wychowawca młodzieży Jacek Ćwik za niestrudzoną pracę w tarnowskiej piłce nożnej kobiet.
Napięcie rosło z kategorii na kategorię. Najbardziej prestiżowe nagrody, w ostatniej fazie gali, trafiły bowiem do rąk: Oliwiera Zycha, bramkarza Puszczy Niepołomice – młodzieżowca 2023 roku; szkoleniowca Puszczy Niepołomice Tomasza Tułacza – trenera roku 2023 oraz Angela Rodado z Wisły Kraków – piłkarza 2023 roku.
— Jest to dla mnie lekkie zaskoczenie – podkreślił Oliwier Zych. – Chciałbym podziękować trenerowi Tułaczowi za danie mi szansy na boiskach ekstraklasy i również całemu klubowi Puszcza, bo wszyscy w Niepołomicach bardzo miło mnie przyjęli.
— Chciałem przede wszystkim zacząć od podziękowań dla moich zawodników za to co wykonaliśmy w tamtym roku na 100-lecie klubu – stwierdził Tomasz Tułacz. – Niemożliwe zostało osiągnięte. Chciałem też powiedzieć, że jest mi bardzo miło. Czuję się ogromnie wyróżniony, że drugi raz z rzędu zostałem wybrany przez kapitułę i kibiców na trenera roku. Bycie w tym towarzystwie wybitnych piłkarzy, wybitnych trenerów ma dla mnie ogromne znaczenie. Na koniec chciałem powiedzieć, że tak jak w tamtym roku niemożliwe zostało osiągnięte i gramy w ekstraklasie, tak w tym roku, razem z moim sztabem, któremu serdecznie dziękuję i z zawodnikami spróbujemy osiągnąć jeszcze większy cel jakim jest utrzymanie. Będzie to bardzo trudne, ale moim zdaniem wykonalne.
— Witam wszystkich – po polsku zaczął Angel Rodado, a następnie już po angielsku dodał. – Jestem wdzięczny za przyznanie mi tej nagrody. Doceniam też pomoc kolegów z drużyn, bez których nie zdobyłbym tego wyróżnienia i obiecuję, że choć już niebawem czeka nas początek trudnej rundy to zrobimy wszystko co w naszej mocy, żeby wywalczyć awans do ekstraklasy.
Co prawda po tej ostatniej wypowiedzi i pamiątkowym zdjęciu wszystkich nagrodzonych część oficjalna gali dobiegła końca, ale zaczęła się część nieoficjalna, w której nie mogło zabraknąć dyskusji o tym co już było i co nas niebawem czeka. O piłce nożnej, szczególnie w takim towarzystwie, można bowiem mówić na okrągło.
Dorota Dusik
Galeria zdjęć (FB – MZPN), fot. Grzegorz Wajda
Hits: 913