W Warszawie odbyło się wczoraj konsultacyjne spotkanie przedstawicieli Komisji Piłkarstwa Kobiecego PZPN z przedstawicielami wojewódzkich związków piłkarskich, klubów, trenerów i działaczy. Rozmawiano o “Strategii piłki nożnej kobiet na lata 2022-2026”, ma być zaprezentowana już w listopadzie.
Dokładne szczegóły poznamy podczas prezentacji, ale już teraz wiadomo, że na futbol kobiecy przeznaczone zostanie zdecydowanie więcej środków niż obecnie. Większe nagrody otrzymają medalistki mistrzostw Polski, zdobywcy regionalnych Pucharów Polski, a także triumfator ogólnopolski tych rozgrywek. Zwiększą się dotacje dla klubów grających w rozgrywkach szczebla centralnego na pokrycie kosztów przejazdu, ale pójdą za tym większe wymagania licencyjne dla klubów. Będzie też sporo nowości. W każdym z szesnastu związków wojewódzkich mają powstać kadry dziewcząt U-13, które walczyć będą o mistrzostwo Polski. Proponowane jest, by Centralna Liga Juniorek U-15 grała systemem dwurundowym, na wzór rozgrywek CLJ U-17. Wśród innych propozycji jest ta, by kluby grające w makroregionalnych III ligach będą mogły liczyć na wsparcie w postaci pokrycia przez PZPN kosztów obsługi sędziowskiej. Powstać ma Klub Wybitnej Reprezentantki Polski. Ekstraliga Kobiet ma zyskać sponsora tytularnego, zwiększą się też środki na szkolenie trenerek, sędzin i działaczy oraz te, które dzielone będą na mniejsze projekty regionalne WZPN.
- Piłka nożna kobiet mocno się rozwija i trzeba jeszcze bardziej wspierać ten rozwój – mówi Zbigniew Bartnik, przewodniczący Komisji Piłkarstwa Kobiecego PZPN. – Tego, czego nam potrzeba bardziej od środków finansowych, to sukcesu sportowego zarówno na niwie reprezentacyjnej, jak i klubowej. Byłby on motorem napędowym dla dyscypliny, trenować zaczęłoby jeszcze więcej dziewcząt. Czynimy starania, by w 2025 roku mistrzostwa Europy seniorek odbyły się w Polsce. Uczciwie powiem, że mamy sporą konkurencję, ale uczynimy wszystko, by ta impreza odbyła się w naszym kraju.
Podczas konsultacji zebrano jeszcze kilkadziesiąt postulatów od uczestników, które mają być dodane do ogólnego dokumentu, jaki na kolejne pięć lat wyznaczy trendy rozwoju kobiecej piłki w naszym kraju. (p)
Na zdjęciu Zbigniew Bartnik, przewodniczący Komisji Piłkarstwa Kobiecego PZPN
Hits: 15