U-14. Nie dzielić skóry na niedźwiedziu (FILM)

Reprezentacja Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w kategorii U-14 po czterech kolejkach rywalizacji w fazie grupowej kwalifikacji do turnieju finałowego Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zajmowała pierwsze miejsce. Drużyna, którą prowadzili Mateusz Nawój i Krystian Pać, do spotkania z rówieśnikami z Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Olkuszu przystępowała więc w roli murowanego faworyta. Ba, przed pierwszym gwizdkiem sędziego dało się słyszeć w kuluarach, że „wystarczy nam remis”, żeby zagwarantować sobie udział w walce o Puchar Kazimierza Deyny. Jeszcze po pierwszej połowie, przegranej przez gospodarzy 0:3, optymiści dodawali: „nawet jak przegramy dwiema bramkami, to bez czekania na ostatni mecz zapewnimy sobie awans”. Potyczka skończyła się jednak wynikiem 2:6 i jeszcze raz w piłce nożnej okazało się, że przedmeczowe kalkulacje nic nie są warte, a liczy się tylko i wyłącznie gra na murawie.

Po pięciu meczach sytuacja w tabeli jest więc skomplikowana, bo Małopolski i Śląski Związek Piłki Nożnej mają po 10 punktów, a Podkarpacki 7 “oczek”. W ostatniej serii spotkań, zaplanowanej na 5 czerwca, o dwa premiowane awansem miejsca toczyć się więc będzie zacięta walka i nie ma co dzielić skóry na niedźwiedziu ani bawić się kalkulatorem. Małopolanie mają po prostu w wyjazdowym starciu z rywalami ze Śląska zaprezentować swoje atuty, a o tym, że jest ich sporo, świadczą wyniki poprzednich starć.

Reprezentacja Małopolski. Fot. Dorota Dusik
Reprezentacja Podkarpacia. Fot. Alicja Śliwa

Wróćmy jednak na boisko do Olkusza, żeby przeanalizować to co się wydarzyło i wyciągnąć wnioski. Zaczęło się obiecująco, bo już w pierwszej akcji do sytuacji strzeleckiej doszedł Filip Kita, ale jego strzał obronił bramkarz gości. Rywale odgryzali się nieśmiało, ale po kolejnych niewykorzystanych okazjach faworytów, przyjezdni ruszyli do ataku. W 32. minucie do dośrodkowanej z rzutu wolnego piłki najlepiej w polu bramkowym wyskoczył Szymon Wal i otworzył wynik. Rozmiary prowadzenia Podkarpackiego ZPN-u podwyższył w 37. minucie Marcel Bonat wykorzystując rzut karny, a w ostatnich sekundach pierwszej połowy po strzale Szymona Siekańca z rzutu wolnego piłka trafiła w słupek, odbiła się od pleców bramkarza i spadła pod nogi Damiana Albrychta, który strzałem do pustej bramki zapewnił gościom prowadzenie 3:0.

W przerwie u gospodarzy nie nastąpiły roszady w składzie, ale zmianie uległo ustawienie. Ciągle brakowało jednak strzelca i dopiero wejście Tymona Wąchockiego przyniosło efekt bramkowy. Po 4 minutach pobytu na murawie rezerwowy strzelec wykonał skuteczną dobitkę strzału Patryka Karasia. Radość z gola strzelonego w 56. minucie zgasła jednak błyskawicznie, bo w następnej akcji Oliwier Madej huknął zza pola karnego nie do obrony. Kolejną bombę strzelca gola oglądaliśmy w 62. minucie, ale tym razem piłka wylądowała na poprzeczce. W 63. minucie znowu pokazał się Tymon Wąchocki, który tym razem główkując po wrzutce Patryka Karasia, zmniejszył rozmiary prowadzenia rywali z Podkarpacia, ale znowu tylko na niespełna minutę. Tym razem z 16. metra huknął bowiem Allan Mendrzyk. To nie był koniec kanonady walczącej ambitnie do końca drużyny z Podkarpacia. Jeszcze w 4. minucie doliczonego czasu gry Szymon Siekaniec główką po rzucie rożnym zamknął bowiem rezultat i otworzył… szeroki wachlarz możliwości rozstrzygnięć, które przyniesie ostatnia kolejka eliminacji.

Dorota Dusik

Małopolski ZPN U-14 – Podkarpacki ZPN U-14 2-6 (0-3)
2-6 Szymon Siekaniec 80+4
Sędziowali: Dawid Chabinka, Paweł Gałka, Kamil Januszek (KS Olkusz). Żółte kartki: Damian Albrycht, Szymon Siekaniec (P).
MZPN: Tobiasz Bzdyl (77. Bartosz Wadowski) – Michał Sobociński-Prokop (68. Michał Kokoszka), Kacper Kopijka, Michał Badowski – Mateusz Surma (46. Dominik Kramarczyk), Kacper Wolański, Aleksander Wróblewski, Filip Kita (58. Iwo Ostrowski) – Igor Szwajdych (53. Tymon Wąchocki), Wojciech Szuber, Patryk Karaś (73. Tomasz Stankiewicz). Trenerzy: Mateusz Nawój i Krystian Pać.
Podkarpacki ZPN: Marcel Łoboda – Mateusz Szarek, Fabian Barnaś, Szymon Siekaniec, Karol Szczygieł – Szymon Kazak (41. Oliwier Madej), Marcel Bonat (60. Sebastian Cyran), Damian Albrycht (65. Filip Cyboroń), Mateusz Sałasiński (55. Allan Mendryk), Hubert Kostek (75. Oskar Żebrakowski) – Szymon Wal (80+2. Kevin Blezień). Trenerzy Krzysztof Hus i Tomasz Patryn.

W drugim meczu tej grupy: Opolski ZPN – Śląski ZPN 0-2