U-15. Na półmetku z dużym dystansem (FILM+FOTO)

Rozgrywki eliminacyjne Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich U-15 dziewcząt osiągnęły półmetek. Po turnieju w Rabce-Zdroju można już śmiało powiedzieć, że reprezentacje Śląskiego i Podkarpackiego ZPN „odjechały” rywalkom, bo spędzą zimę z 7-punktową przewagą nad drużyną Małopolskiego ZPN, a zespół Opolskiego ZPN ma do nich aż 12 “oczek” straty. Przypominamy jednak, że to dopiero półmetek i w dwóch wiosennych turniejach, których gospodarzami będą Opolski i Śląski ZPN wiele się jeszcze może zdarzyć.

Nie wybiegajmy jednak myślami w przyszłość tylko wróćmy na rabczańską murawę, na której w niedzielny poranek najpierw Śląski ZPN 1-0 pokonał Opolski ZPN i do 13 punktów powiększył swój dorobek w tabeli, z której dwie najlepsze drużyny awansują do turnieju finałowego przyszłorocznej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży.

Kiedy więc na boisko wyszły reprezentacje Małopolski i Podkarpacia stało się jasne, że jest to bardzo ważne spotkanie – szczególnie dla podopiecznych Urszuli Sadurskiej i Dawida Hejmeja. Tylko zwycięstwo Małopolanek mogło im jeszcze dać bezpośredni kontakt z pierwszą dwójką.

Ta świadomość sprawiła jednak, że gospodynie nie potrafiły zaprezentować pełni swoich umiejętności. W dodatku w 13. minucie gry prostopadłe zagranie otworzyło przyjezdnym sytuację sam na sam z Justyną Bobak i choć bramkarka naszej reprezentacji odważnym wybiegiem i skuteczną interwencją wygrała ten pojedynek, to odbita piłka trafiła pod nogi Leny Januszyńskiej, która uderzeniem sponad 30 metrów otworzyła wynik.

Rezultat 0-1 utrzymał się do 36. minuty (grano 2×25 minut), ale trzeba dodać, że duża w tym zasługa Wiktorii Kantor, która w drugiej połowie stała między słupkami reprezentacji Małopolskiego ZPN. Natomiast najlepszą okazję do wyrównania miała w 31. minucie Michalina Pieniążek, która po rzucie rożnym uderzyła z woleja z 6. metra i posłała futbolówkę tuż obok okienka.

A we wspomnianej 36. minucie znowu Lena Januszyńska przymierzyła zza pola karnego i trafiła w okienko długiego rogu – ustalając rezultat spotkania na 2-0 dla Podkarpackiego ZPN. Wprawdzie Małopolanki, grające bez kontuzjowanej Nataszy Wierzby – autorki jedynego sobotniego trafienia dla MZPN – do końca próbowały atakować, ale bliżej szczęścia były rywalki i tylko znakomitej interwencji Wiktorii Kantor po główce przeciwniczki z 5. metra reprezentacja Małopolskiego ZPN zawdzięcza, że porażka nie była bardziej dotkliwa.

— Początek meczu wyglądał obiecująco i gra była wyrównana – stwierdził Dawid Hejmej. – Dziewczyny były konsekwentne w działaniu i staraliśmy się realizować swój plan. Później przydarzyły się jednak dwa błędy, które skończyły się bramką dla rywalek i sytuacja w tabeli nie wygląda teraz najlepiej, ale nie zrażamy się, bo wierzymy w nasze zawodniczki. Czeka nas jednak sporo pracy. Mamy jeszcze przed sobą dwa wiosenne turnieje, na których grać będziemy o pełną pulę.

Niedziela
Śląski ZPN – Opolski ZPN 1-0
1-0 Julia Kozłowska

Małopolski ZPN – Podkarpacki ZPN 0-2 (0-1)
0-1 Lena Januszyńska 13
0-2 Lena Januszyńska 36
MZPN: Justyna Bobak (26 Wiktoria Kantor) – Nadia Wszołek, Michalina Pieniążek, Katarzyna Oświęcimka, Aleksandra Słowik – Martyna Studnicka, Emilia Popielarczyk, Anna Filipek, Kinga Bogusz, Wiktoria Bodzioch – Marta Matyszkowicz oraz Klaudia Blady, Lilianna Malota, Olga Wulkowicz, Zuzanna Zaryczny, Nina Rusinek. Trenerzy: Urszula Sadurska i Dawid Hejmej.

Tabela po dwóch turniejach grupy eliminacyjnej Mistrzostw Polski Kadr Wojewódzkich U-15 dziewcząt o awans do finałów Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży 2025: