Podokręg Piłki Nożnej w Wadowicach świętował 70-lecie istnienia. Jednostka terenowa Małopolskiego Związku Piłki Nożnej, zrzeszająca kluby z powiatów suskiego i wadowickiego, wyróżnia się liczbą drużyn i zespołów uczestniczących w rozgrywkach ligowych we wszystkich kategoriach rywalizacji.
7 dekad działalności organizacji świętowano w lokalu Old Joker w Jaroszowicach. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele klubów z terenu działalności wadowickiego Podokręgu, futbolowi działacze, arbitrzy, prezesi zaprzyjaźnionych podokręgów oraz samorządowcy: burmistrzowie, wójtowie i członkowie rad gmin z Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej, Spytkowic i Mucharza. Małopolski Związek Piłki Nożnej reprezentował wiceprezes Jerzy Nagawiecki.
Futbol zawitał na wadowicką i suską ziemię jeszcze w galicyjskich czasach. Rodowód Skawy Wadowice sięga roku 1907, kolejne kluby powstawały tuż po I wojnie światowej: Babia Góra Sucha Beskidzka w roku 1918, Beskid Andrychów w 1919, Garbarz Zembrzyce w 1922, Kalwarianka w 1923, Halniak Maków Podhalański w 1926 roku. W pionierskim okresie wymienione drużyny rywalizowały w rozgrywkach organizowanych najczęściej przez Krakowski OZPN lub Podokręg w Bielsku Białej. Sytuacja zaczęła się zmieniać po II wojnie światowej, kiedy to w Żywcu zlokalizowano Podokręg PN podległy KOZPN-owi.
Pierwszą futbolową jednostkę organizacyjną w Wadowicach powołano jesienią 1953 roku. Była nią Sekcja Piłki Nożnej działająca w ramach Powiatowego Komitetu Kultury Fizycznej, organizatora rywalizacji na szczeblu powiatu. Nazwa Podokręg PN w Wadowicach pojawiła się po raz pierwszy w roku 1957. Niestety, nazwa ta nie utrzymała się długo. Na przełomie lat 1959/60 status jednostki obniżono do poziomu Delegatury KOZPN. Taki stan rzeczy utrzymywał się do roku 1976.
Wówczas, w ramach nowej organizacji administracji w Polsce 49 województw, powołano do życia Beskidzki Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Bielsku-Białej, w skład którego weszły podokręgi: w Skoczowie, Żywcu i Oświęcimiu i nowoutworzony w Wadowicach. W 1976 roku w rozgrywkach uczestniczyło 38 klubów z powiatu wadowickiego i 6 klubów z powiatu suskiego. W sezonie 1976/77 w Wadowicach prowadzono rywalizację klasy „B”: w dwóch grupach po 12 drużyn i klasy „C”: dwie grupy po 8 drużyn.
W 2000 roku w wyniku kolejnej reformy administracyjnej Polski, utworzono w Polsce 16 województw. Do nowej struktury państwowej dostosowała się futbolowa. Powołano do życia wojewódzkie ZPN, w tym Małopolski z siedzibą w Krakowie. Podokręg w Wadowicach znalazł się znów w małopolskiej jurysdykcji. Był już wówczas jednostką znaczącą, organizacyjnie ukształtowaną, prowadzącą rozgrywki klas „A”, „B”, „C” oraz juniorów i trampkarzy z udziałem 113 drużyn, w tym 62 seniorów i 29 młodzieżowych. W kolejnych latach liczba klubów i zespołów rosła. Równocześnie powiększała się skala rywalizacji. Dzisiejszy Podokręg MZPN w Wadowicach zrzesza 76 klubów. Grają one w IV i V lidze oraz niższych klasach. Podokręg prowadzi naprzemiennie rozgrywki w klasie okręgowej oraz regularnie seniorów w klasach „A” i „B” (po dwie grupy), a także liczne ligi i grupy młodzieżowe.
W roku 70-lecia życzymy prezesowi Podokręgu Henrykowi Sochackiemu oraz futbolowym działaczom z powiatów suskiego i wadowickiego wiele sukcesów.
Z okazji siedmiu dekad działalności Podokręgu w Wadowicach Zarząd Małopolskiego Związku Piłki Nożnej wyróżnił zasłużonych działaczy. Odznaki i medale wręczył wiceprezes MZPN Jerzy Nagawiecki.
Złote Honorowe Odznaki MZPN otrzymali: Piotr Porębski, Krzysztof Sarna, Marek Praciak;
Srebrne Honorowe Odznaki MZPN: Filip Niewidok, Andrzej Powroźnik, Zbigniew Michalik, Marcin Maj;
Brązowe Honorowe Odznaki MZPN: Fryderyk Walaszek, Tomasz Słupski, Zbigniew Bach, Stanisław Łazarz;
Odznaki Zasłużony działacz MZPN: Zygmunt Sankowski, Jerzy Chylewski, Krzysztof Chorąży, Marian Pamuła;
Medale 110-lecia Małopolskiego Związku Piłki Nożnej: Antoni Sordyl i Andrzej Zemla.
Okolicznościowe puchary i grawertony wraz z życzeniami dalszych sukcesów wręczyli dostojnemu Jubilatowi samorządowcy oraz liczni prezesi Podokręgów MZPN.
Hits: 470